Ze statystyk jednoznacznie wynika, że zaburzenie to jest najczęstszą przyczyną, dla której rodzice decydują się na wizytę ze swoim dzieckiem u psychologa lub psychiatry. Ale czy wiecie, że ADHD dotyka także dorosłych.
Gdy słyszysz o kimś z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), prawdopodobnie myślisz o dziecku lub o osobie młodej. To zrozumiałe – w USA zdiagnozowano ponad 6 mln takich pacjentów (ok. 100 tys. w Polsce). Ale to tylko część prawdy o ADHD.
ADHD — zaskakujące statystyki.
Zgodnie z badaniem przedstawionym na łamach „The American Journal of Psychiatry” ponad 10 mln dorosłych mieszkańców USA może mieć ADHD (w Polsce ten problem dotyczy ok. miliona dorosłych osób). Co więcej, wykazano, że zaledwie niecałe 10% spośród nich było poddanych diagnozie w celu wyjaśnienia przyczyn obserwowanych u nich objawów, takich jak niemożność skupienia uwagi czy impulsywność bądź zachowanie, które może prowadzić do kłopotów w małżeństwie, zatrzymania ścieżki kariery zawodowej czy depresji. Dodajmy, że większość dorosłych z ADHD zmaga się z tym zaburzeniem od dzieciństwa.
Niestety, wielu pacjentów podejrzewających u siebie ADHD nie zgłasza się do lekarza i rezygnuje z leczenia, ponieważ terapie obejmują pobudzające leki na receptę, np. metylofenidat (łagodny środek stymulujący OUN, wpływający bardziej na psychikę niż aktywność ruchową, stosowany u dzieci z ADHD w celu zmniejszenia nadpobudliwości i impulsywności oraz poprawy koncentracji), amfetaminę czy dekstroamfetaminę (optyczny izomer amfetaminy, działający silniej niż ona), których stosowanie wiąże się z licznymi działaniami niepożądanymi, w tym z rozdrażnieniem, ekscytacją, niepokojem, bezsennością i tikami nerwowymi, czyli powtarzającymi się skurczami mięśni twarzy.
Naturalne terapie ADHD.
Zamiast farmakoterapii lepiej stosować naturalne terapie o udowodnionej naukowo skuteczności, które przywracają biochemiczną równowagę w mózgu. W ciągu ostatnich 30 lat leczyłem w ten sposób, z doskonałym rezultatem, tysiące dorosłych i dzieci.
Ważne! Jeśli podejrzewasz, że masz ADHD, zasięgnij porady specjalisty (psychologa, psychiatry, pracownika socjalnego), który ma doświadczenie w prowadzeniu terapii osób z tym zaburzeniem. W przypadku zdiagnozowania u ciebie ADHD porozmawiaj ze swoim lekarzem i naturopatą o możliwości stosowania naturalnych preparatów zamiast standardowych leków. Jeśli jednak lekarz uzna, że w odniesieniu do ciebie najlepszym rozwiązaniem będzie farmakoterapia, jej działanie mogą wspomóc preparaty, które sam polecam moim pacjentom.
Do najlepszych naturalnych terapii ADHD, zweryfikowanych przez specjalistów i sprawdzonych przeze mnie, a adresowanych do osób dorosłych, można zaliczyć:
OPC w leczeniu ADHD.
Antyoksydanty znane jako oligomeryczne proantocyjanidyny lub w skrócie OPC pozyskuje się zwykle z pestek winogron, kory sosny lub zielonej herbaty.
Za co opowiadają OPC?
Istnieją podstawy, by sądzić, że te organiczne związki chemiczne regulują fale mózgowe. Efekt ten obserwuje się u pacjentów podczas badania wykonywanego z użyciem elektroencefalografu – jest to urządzenie pozwalające zapisać w formie encefalogramu elektryczną aktywność mózgu. Ci spośród moich pacjentów, którzy przyjmują OPC, są bardziej skupieni na rozmowie, a nawet zauważyłem poprawę charakteru pisma w przypadku osób, które pisały już nieczytelnie.
Dobra rada: Najlepsze są suplementy stanowiące mieszankę kilku OPC. Warto szukać takich, które w jednej kapsułce zawierają zarówno wyciąg z kory sosny, jak i z zielonej herbaty, borówki amerykańskiej i pestek winogron (na polskim rynku preparaty z OPC są również szeroko dostępne).
Magnez a ADHD.
Co najmniej połowa populacji Stanów Zjednoczonych nie przyjmuje tego ważnego składnika odżywczego w wystarczającej ilości, tymczasem bierze on udział w ponad 300 reakcjach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie (w Polsce odsetek osób z niedoborem magnezu sięga 60%).
Za co odpowiada magnez?
Niski poziom tego pierwiastka może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie receptorów glutaminianu, na których opiera się komunikacja między komórkami mózgowymi – wspomagają one aktywność neuroprzekaźników. Możliwe skutki obejmują problemy z koncentracją i rozdrażnienie, niepokój, depresję, huśtawki nastroju, zmęczenie i problemy ze snem.
Ważne! Zapytaj swojego lekarza i naturopatę, czy nie powinieneś przyjmować suplementów diety zawierających magnez.
Dobra rada: Włącz do diety źródła magnezu, w tym orzechy, nasiona, gorzką czekoladę i zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż, a także awokado.
Wykorzystanie kwasów tłuszczowych omega-3 w terapii ADHD.
Tłuszcz stanowi 60% ludzkiego mózgu. Oznacza to w praktyce, że funkcjonowanie tego istotnego organu jest uzależnione od stałych dostaw niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza omega-3.
Za co odpowiadają kwasy omega-3?
Działanie neuroprzekaźników, które polega na przekazywaniu informacji między komórkami mózgu, a tym samym wpływa na nasze myśli, emocje i działania, jest zależne w każdym aspekcie od kwasów omega-3. Tłuste ryby oraz olej rybi (tran) dostarczają dwóch najważniejszych kwasów omega-3: EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy).
Dobra rada: Spożywaj co najmniej dwie porcje ryb bogatych w kwasy omega-3 tygodniowo. Przyjmuj też dobrej jakości tran (czysty na poziomie molekularnym i przebadany pod względem ewentualnego zanieczyszczenia w procesie produkcji) lub olej z kryla (1–2 g dziennie).
Małe dawki litu w terapii ADHD.
Jeśli objawy związane z ADHD obejmują rozdrażnienie, złość i impulsywność, pomocne może się okazać przyjmowanie litu.
Za co odpowiada lit?
Lit to bezpieczny stabilizator nastroju i antydepresant. W dużych dawkach jest przepisywany pacjentom z chorobą afektywną dwubiegunową. Z kolei bardzo małe dawki litu mogą być bezpieczną i skuteczną naturalną terapią w ADHD (pomocną w uspokojeniu wzburzonych emocji, które czasem są udziałem osób z tą przypadłością).
Dobra rada: Zapytaj swojego lekarza, czy w twoim przypadku miałoby sens przyjmowanie 5 mg orotanu litu dziennie. Jest on dostępny bez recepty.
Terapia ADHD u dorosłych — co jeszcze pomoże?
Dieta uboga w cukier przetworzony i węglowodany, o zwiększonej podaży białka, przyczyni się do zwiększenia wydzielania dopaminy – jednego z neuroprzekaźników, który pomaga skupić się i zachować uwagę. Przedstawione terapie są, ogólnie rzecz biorąc, bezpieczne. Najlepiej przetestować je w podanej przeze mnie kolejności, jednak zanim rozpoczniesz którąś z nich, zasięgnij porady swojego lekarza, zwłaszcza jeśli przyjmujesz już jakieś leki lub cierpisz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą.
Sprawdź, czy masz ADHD!
Dorośli, którzy cierpią na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zwykle mają trudności ze skupieniem uwagi, nie mogą usiedzieć dłużej w jednym miejscu i zachowują się w sposób gwałtowny. Objawy te mogą prowadzić między innymi do niebezpiecznego zachowania podczas prowadzenia auta, złych decyzji finansowych, niewywiązywania się z terminów i nadużywania substancji uzależniających.
Porozmawiaj z lekarzem i naturopatą, jeśli obserwujesz u siebie co najmniej jeden z następujących objawów: impulsywność, niezdolność do skupienia uwagi, nagłe zmiany nastroju, łatwe popadanie we frustrację, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem, problemy z planowaniem, ustalaniem priorytetów, wielozadaniowością lub kończeniem projektów.